Festivalis nepatogus kinas – Kaune kitą savaitę

Kitą savaitę, spalio 21–27 d., Kaune vyks IX tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“, kurio seansai – ne vien mėgavimasis kinu, bet ir diskusijos.

– Nuo 2007-ųjų požiūris į žmogaus teises pasikeitė. Šiandien jos suprantamos ne tik kaip mažumų teisės, bet ir kaip pilietinės teisės, kurios labai greitai gali tapti privilegija – tai parodo kad ir Rusijos ekspansija į kaimynines šalis, pabėgėlių krizė. Kaip per savo gyvavimo metus pasikeitė festivalis?

G.A.: Festivalis nuo pat 2007 m. kalbėjo apie įvairių žmonių grupių teises, kad ir kokios kartais nepatogios būdavo tos temos. Tačiau, kaip ir pastebėjote, šiandien žmonės lengviau tapatinasi su įvairiomis pažeidžiamomis grupėmis: vis daugiau LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualių ir transseksualių) žmonių atsiskleidžia. Tad natūraliai kyla klausimas, kaip galiu numoti ranka į šių žmonių teises, laikyti jas nesvarbiomis ar tik mažumų teisėmis, jei iš mano vaiko, kolegos ar kaimyno dėl to tyčiojamasi, jei neturi tokių pačių socialinių garantijų ar teisinės apsaugos kaip heteroseksualūs žmonės. Arba pabėgėliai: kaip sakė filmo „Vestuvės kelyje“ viena iš veikėjų sociologė Valeria Vedolini, šiandien niekas nėra tikras, kad visada gyvens saugioje vietoje. Kas galėjo tikėtis karo Ukrainoje ar Sirijoje? Žmonės labiau supranta, kad tai, jog jie šiandien nėra pabėgėliai, yra laimingas atsitiktinumas – niekas negali pasirinkti, kurioje šalyje jie gimsta. Kad visuomenė keičiasi, rodo ir „Nepatogaus kino“ lankomumas: per devynerius metus festivalis tapo trečiu pagal dydį ir didžiausiu nekomerciniu kino renginiu Lietuvoje, kurio seansuose jau apsilanko 15 tūkst. žiūrovų.

(Pagal KaunoDiena.lt)