Tyrimas atskleidė, dėl ko tyčiojamasi mokyklose

Patyčios – viena iš prievartos ir smurto rūšių. Ilgai besitęsiančių ir toleruojamų patyčių pasekmės būna dramatiškos, tai gali nuvesti net prie savižudybės. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu 2015 m. balandį atliktas sociologinis tyrimas 53 Lietuvos mokyklose (apklausta 1064 respondentų) parodė, kad dėl vieno ar kelių tapatybės aspektų 19,9 proc. apklaustųjų patyrė patyčias.

Dažniausiai patyčios patirtos dėl lyties (11,2 proc.) tapatybės aspektų. Mažiausiai – dėl tikėjimo (2,7 proc. dvyliktokų). Dažniau tyčiotasi dėl moksleivių asmeninio negu dėl jų tėvų arba kitų šeimos narių tikėjimo. Dėl materialinių dalykų stokos ir žemesnio bendramokslių tėvų socialinio statuso patyčias patyrė 2,8 proc. dvyliktokų. Dėl tautybės ar etninės priklausomybės patyčias patyrė palyginti nedaug dvyliktokų – 3,5 proc. Labai paplitęs ir tyčiojimasis iš kitų dėl kalbos sutrikimų (5,1 proc. vaikinų ir 2,4 proc. merginų). Tokias patyčias dažniau patiria vaikinai. Patyčias dėl mokymosi rezultatų (tiek dėl gerų, tiek dėl blogų) patyrė 6,5 proc. respondentų, dažniau dėl prastesnių mokymosi rezultatų. Nustatyta, kad dėl seksualinės orientacijos merginų patyčias patyrė 5,7 proc. moksleivių, o vaikinų – 6,8 proc. Net apie 31 proc. kitų moksleivių tyčiojasi iš vaikų dėl tariamo priklausymo LGBT bendruomenei. Patyčių dėl negalios ir specialiųjų poreikių iniciatoriais 2–4 kartus dažniau tampa vaikinai negu merginos. Apie 4,5 proc. vaikinų ir 1,3 proc. merginų tyčiojosi iš kitų moksleivių dėl regos ir intelekto/psichikos negalios, tačiau po 10,5 proc. abiejų lyčių moksleivių tyčiojosi iš kitų bendraamžių dėl judėjimo negalios. Dėl elgesio sutrikimų iš kitų tyčiojosi 5,8 proc. vaikinų ir 2 proc. merginų. Nors dauguma moksleivių patys nepatiria patyčių dėl išvaizdos, pažymėtina, kad dažniausiai dėl to tyčiojamasi iš merginų.

Dažniausiai skaudinantys žodžiai siejami su lyties, išvaizdos ir intelekto kategorijomis. Atskleista, kad dvyliktokėms įžeisti mokyklose dažniausiai pasitelkiama lyties kategorija, o dvyliktokams – intelekto. Nustatyta kokiais žodžiais dėl lyties, išvaizdos ir intelekto dažniausiai tyčiojamasi iš moksleivių.

(Pagal KaunoDiena.lt)

One thought to “Tyrimas atskleidė, dėl ko tyčiojamasi mokyklose”

  1. Senos naujienos. Šie veiksniai jau buvo žinomi. Džiugu, kad juos aptinka dar vienas tyrimas, taip įrodant, kad problema tikrai yra, tačiau dabar jau reikėtų orientuotis į sprendimų ieškojimą. Mano, gal kiek naivus, sprendimas būtų įvesti išsamų lytinį švietimą, kuris apimtų ir gvildentų lyties tapatybės aspektus bei ugdytų vaikų supratimą apie tai, jog socialiniai vaidmenys gali būti labai įvairūs. Bet, žinoma, visada atsiras konservatorių ir kito plauko atsilupėlių, kurie pradės pezėti apie tradicines vertybes ir šeimos šventumą. Na, kentėjimas yra krikščioniška vertybė, kaip tai akcentavo Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, tai gal todėl atsilupėliai ir nori, kad vaikai kentėtų. Kitas sprendimas – šviesti vaikus šeimose. Tik va, kad didelė dalis šeimų yra tie patys atsilupėliai…

Komentavimo galimybė išjungta.