Akupunktūra – neveikia

Nuo 2009 metų Jungtinės Karalystės akupunktūra buvo rekomenduojama, kaip priemonė gydyti lėtiniam nugaros skausmui. Tačiau mokslininkai įrodė, kad ši procedūra yra ne daugiau nei placebas ir turėtų būti nebenaudojama.

„Deja, nėra pakankamų įrodymų, kad kai kurie plačiai naudojami gydymo metodai yra veiksmingi, – sako profesorius, klinikinės praktikos direktorius Markas Bakeris, reaguodama į naują ataskaitą. – Pavyzdžiui, akupunktūra nebėra rekomenduojama nugaros skausmų mažinimui, nes trūksta įrodymų, jog tai efektyvi priemonė“.

Studijos autoriai palygino kelis klinikinius tyrimus, kurie analizavo akupunktūros veiksmingumą. Jie nustatė, kad nors daugeliu atvejų atrodė, kad jaučiama šio metodo nauda, tačiau iš tiesų tai buvo tik placebo efektas. Jie taip pat nustatė, kad nugaros skausmų malšinimui, nebuvo veiksmingas ir paracetamolis.

(Pagal Lietuvos rytas)


Nepaisant to, kad straipsnis Lietuvos ryte kalba apie akupunktūrą, kaip priemonę lėtiniam nugaros skausmui, įvairios apžvalgos rodo, kad šis pseudomokslas neveikia ir visais kitais atvejais.

Pvz. Acupuncture: What Does the Most Reliable Evidence Tell Us?

„Thirty-two reviews were found, covering a wide range of conditions. Twenty-five of them failed to demonstrate the effectiveness of acupuncture. Five reviews arrived at positive or tentatively positive conclusions and two were inconclusive. The conditions that are most solidly backed up by evidence are chemotherapy-induced nausea/vomiting, postoperative nausea/vomiting, and idiopathic headache. It is concluded that Cochrane reviews of acupuncture do not suggest that this treatment is effective for a wide range of conditions.“

Visiškai nepažodinis vertimas: dauguma tyrimų rodo, kad neveikia, ir nepaisant to, kad yra tyrimų rodančių, kad veikia, to ir reikia tikėtis iš srities, kur yra daug tikinčių, kur dauguma tyrimų yra prastai kontroliuojami ir kur teorinis veikimas yra grįstas neegzistuojančiais meridianais.